Skip to main content

Słodkie wątki, czyli słodycze i desery w filmach oraz literaturze

Czy istnieje coś bardziej pociągającego niż widok pysznego deseru lub słodyczy w filmach oraz książkach? Słodki motyw, który krąży wokół słodyczy i dań deserowych, od dawna zajmuje szczególne miejsce w popkulturze. Sceny ze słodyczami w filmach i książkach odgrywają istotną rolę, przynosząc zarówno emocjonalną treść, jak i pogłębiony smak fabuły.

Słodkie wątki jako stały element popkultury

Słodycze odgrywają niezaprzeczalną rolę w popkulturze, stając się nie tylko smacznym przysmakiem, ale również silnym symbolem, który wplątuje się w różne obszary życia bohaterów. Bez względu na to, czy słuchamy ulubionej muzyki, czytamy książkę czy oglądamy film, często możemy zauważyć, jak twórcy interesująco wykorzystują motyw słodkości. Dzięki temu fabuła staje się bardziej “apetyczna”, a dane marki słodyczy zyskują też na swojej popularności. Kto by nie chciał zajadać się tymi samymi smakołykami co bohaterowie naszego ulubionego serialu lub filmu? Ponadto rolą słodyczy w filmach czy literaturze jest także oczywiście reklama. Wgłębiając się w historię bohaterów, wielu z nas ma ochotę spróbować kosztowanych przez nich słodkości.

Słodkie smaki w filmach

Na myśl o słodkościach, a w szczególności o czekoladzie, przypominamy sobie przede wszystkim o Willym Wonce z “Charlie i fabryka czekolady”. Jego kultowa czekolada stanowiła symbol bogactwa, ale także lepszej przyszłości. Główny bohater, wygrywając złoty bilet umożliwiający wejście do fabryki Wonki, nie jest jeszcze świadomy tego, jak bardzo zmieni się jego życie i że w przyszłości sam będzie zarządzał fabryką. Szkoda tylko, że oryginalnej czekolady Wonka nie można kupić w realnym świecie. Motyw słodkości pojawia się także w “Harrym Potterze”. Zresztą do dziś dość dużą popularnością cieszą się kultowe fasolki wszystkich smaków oraz czekoladowa żaba, która zawiera także tajemniczą kartę czarodzieja. Tymi słodkościami zajadają się Harry i jego przyjaciel Ron w pierwszej części tej historii. Z kolei w filmie “Nie wierzcie bliźniaczkom” spotykamy się z pysznymi ciastkami Oreo. Główne bohaterki ukazują, w jak nietypowy sposób można jeść te słodycze – z połączeniem z masłem orzechowym Skippy.

Literackie opisy słodyczy

Jakie słodkości możemy znaleźć natomiast w literaturze? Oprócz powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze czy Rolada Dahla “Charlie i fabryka czekolady” słodycze pojawiają się również w “Alicji z Krainy Czarów”. Nie brakuje tutaj ciast, herbatników i kandyzowanych owoców, które są elementem tego surrealistycznego świata, dodając mu dodatkowego uroku. Natomiast w “Pippi Langstrumpf” bohaterka nierzadko wymyśla słodkości dla swoich przyjaciół. W książkach z tej serii możemy znaleźć wiele opisów fantastycznych i zapewne pysznych słodyczy. Słodkie wątki pojawiają się także bynajmniej w “Hobbicie”, gdzie ciasta miodowe i inne smakołyki nadają ciepła atmosferze.

Słodycze stanowią motyw, który nierzadko wkrada się do świata filmu i literatury. Twórcy często go wykorzystują, aby dodać historii nieco smaku, ale również radości i przyjemności. Rola słodkości może być też jednak znacznie większa – są one nie tylko symbolem szczęścia, lecz także różnorodności doświadczeń życiowych czy łączenia ludzi.

Leave a Reply