Skip to main content

Tradycyjne i nowoczesne – wybór słodkości na świąteczny stół

Wybór słodkości na święta nie jest łatwy, ponieważ polskie tradycje pokazują, że mamy naprawdę sporo bożonarodzeniowych słodkich przysmaków. W niektórych regionach Polski koniecznie muszą być na stole trzy rodzaje ciast, a w innych nie musi być żadnego – to wszystko tak naprawdę zależy od danej rodziny. Jeśli jednak Ty pragniesz mieć na swoim świątecznym stole nie tylko słone potrawy, ale również coś na deser, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! 

Słodycze na święta

Polskie święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że od lat na świątecznych stołach można zobaczyć te same słodkości. Zazwyczaj są to ciasta, np. sernik, makowiec, orzechowiec i miodowiec, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Warto jednak wprowadzać zmiany w swoich rodzinnych tradycjach i może nie odrzucać wcześniej wymienionych ciast, ale dodać coś do puli słodkości na stole. Naszą pierwszą propozycją są Trufle czekoladowo-orzechowe w kakao, które mają intensywny orzechowy smak. Druga opcja to Ciastka duńskie Tivoli Tiramisu i gorzka czekolada Jacobsens, które charakteryzują się swoją kruchością i delikatnością. Dodatkowo zapakowane są w eleganckie pudełko, więc wystarczy je odpakować z folii i położyć na stole. Ostatnia propozycja od nas to Praliny szwajcarskie Lindt, które są prawdziwym klasykiem. Ich aksamitna czekolada wręcz rozpływa się na podniebieniu! 

Świąteczne słodkości

W Polsce kultywowanie tradycji samodzielnego pieczenia ciast oraz przygotowywania innych słodkich przysmaków w domowym zaciszu jest również niezwykle ważne. Choć niektóre rodziny już z tego rezygnują na rzecz słodkości zakupionych w cukierniach, to nadal wielu dba o tę tradycję! Samodzielne i wspólne pieczenie świątecznego ciasta czy przygotowanie innego słodkiego dania może wzmocnić więzi w rodzinie oraz sprawić, że poszczególni jej członkowie będą bardziej zadowoleni ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia! Bardzo ciekawym słodkim posiłkiem wśród słonych potraw wigilijnych są kluski z makiem, znane również jako makiełki lub makówki śląskie. Co ciekawe, nie spotkasz go na każdym świątecznym stole w Polsce, ponieważ jest to danie regionalne znane na Mazowszu. Kluski z makiem to połączenie mącznych kluseczek z makiem, suszonymi owocami oraz orzechami. Czasami do tego słodkiego dania dodaje się również śmietankę kremówkę. 

Świąteczne smakołyki

Na wielu polskich wigilijnych stołach można znaleźć wyjątkowe ciasta, które stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia. Makowiec, pełen głębokiego smaku maku, zajmuje szczególne miejsce. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w smaku, lecz także w formie – jako delikatny, długi wałek, który ukazuje sztukę skręcania. Kolejnym ciekawym ciastem jest miodownik, czyli deser idealny dla fanów miodu. Oprócz tego składnika znaleźć tam można również krem budyniowy oraz krem kajmakowy. Orzechowiec to przysmak stworzony dla miłośników harmonii smaków, gdzie w genialny sposób łączą się miód, delikatny smak budyniu oraz chrupkość orzechów.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie słodycze na święta będą doskonałym wyborem! Koniecznie upiecz wraz z członkami rodziny choć jedno świąteczne ciasto i dodaj na stół również pyszne ciastka czy trufle od Smakoszyków. Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego nie czekaj z wyborem i koniecznie już dziś podejmij tę ważną decyzję!

Leave a Reply