Skip to main content

Magia tworzenia pierniczków świątecznych – tradycyjny przepis i tajemnice perfekcyjnego ciasta

Pierniczki świąteczne zajmują szczególne miejsce wśród tradycyjnych smakołyków Bożego Narodzenia. Są one nie tylko pyszną słodkością, ale także symbolem magii świąt. Samo pieczenie pierniczków jest już tradycją w wielu domach, w której chętnie uczestniczy cała rodzina. W tym artykule przyjrzymy się bliżej nie tylko samej tajemnicy tworzenia pysznych pierniczków, ale także ich historii. 

 

Historia pierników

Nazwa „piernik” pochodzi od przyprawy piernej, składające się między innymi z drogocennego niegdyś pieprzu. Piernik był więc symbolem luksusu i świadczył o bogactwie rodziny. Warto też wiedzieć, że historia najbardziej znanych pierników katarzynek sięga aż średniowiecza. Pierwsze słodkości powstały natomiast, nie w Toruniu, a w Krakowie pod koniec XIII wieku. Dopiero w późniejszym czasie zwyczaj pieczenia korzennych ciastek przeniósł się do Torunia. Tego typu wypiek był symbolem pomyślności i dostatku, a staropolska tradycja nakazywała przygotowanie piernika w dniu urodzin córki, aby ten mógł dojrzeć do jej zaślubin. 

Sekret udanego ciasta na pierniki 

Przepis na piernik może nieco się różnić w każdym domu. Warto jednak znać przynajmniej tradycyjny przepis na pierniczki, którego efektem będą aromatyczne i miękkie wypieki. Do wykonania około 30 sztuk pierniczków będziemy potrzebować: 2 szklanki mąki pszennej, 2 łyżki miodu, 2 szklanki cukru, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej, ½ łyżeczki kakao, 20 g przyprawy piernikowej, 2 łyżki masła, 1 jajko oraz ¼ szklanki ciepłego mleka. Przygotowywanie ciasta zaczynamy od przesiania mąki na stolnicę oraz wlania rozpuszczonego i gorącego miodu. Taką masę mieszamy nożem, a następnie siekamy, dodając kolejno cukier, sodę, kakao i przyprawę, a na koniec masło i jajko. W kolejnym kroku stopniowo (najlepiej po 1 łyżce) dolewamy podgrzane mleko. Wszystkie składniki łączymy na jednolitą masę – wyrabiamy ręcznie przez około 10 minut. Następnie na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto na grubość około ½ cm. Foremkami możemy wykrajać pierniczki. Przed włożeniem ich do piekarnika, warto je posmarować roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w 180 stopniach (opcja góra-dół) przez około 10 minut.

Jak udekorować pierniczki świąteczne?

Udało Ci się upiec perfekcyjne pierniczki? To wspaniale! Przyszedł zatem czas na ich udekorowanie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście lukier, czyli połączenie cukru pudru z wodą i odrobiną soku z cytryny. Lukier pozwala stworzyć na piernikach naprawdę ciekawe wzory, lecz dobrze wypada także rozprowadzony na całym ciasteczku. Na pierniczkach nie może też zabraknąć posypki, która zapewnia smaczny akcent kolorystyczny. Jest to łatwy i szybki sposób, który warto wykorzystać po wcześniejszym lukrowaniu. Popularnym rozwiązaniem jest również dekorowanie pierników czekoladą. Wystarczy rozpuścić tabliczkę mlecznej czekolady i dodać do niej roztopione masło, a powstałą masę wykorzystać następnie do dekoracji wypieków. 

Tradycyjne pierniczki to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też warto poznać ich historię, a przede wszystkim znać przepis, który rozwieje wątpliwości dotyczące perfekcyjnego ciasta piernikowego. Na koniec nie zapomnijmy także o udekorowaniu pierniczków, dzięki czemu będą miały nie tylko lepszy smak, ale także cieszyły oko.

Leave a Reply