Skip to main content

Słodycze dla miłośników czekolady – najwyższa jakość i różnorodność

Słodycze dla miłośników czekolady - najwyższa jakość i różnorodnośćOd najmłodszych lat w naszym życiu pojawiają się czekoladowe słodycze. Najczęściej dostajemy je na urodziny, a także od dziadków i innych członków rodziny. Stanowi również nagrodę za szkolne osiągnięcia. Jednak czy kiedykolwiek wcześniej zastanawialiśmy się, jak powstaje czekolada oraz dlaczego ma tak wielu miłośników?

W jaki sposób powstaje czekolada?

Czekolada to końcowy wyrób, który jest produkowany u nas oraz za granicą. Sam produkt pochodzi z drzewa kakaowego Theobroma cacaro. Pozyskane ziarna przechodzą przez szereg etapów, w tym fermentacje, suszenie, prażenie, kruszenie, chłodzenie i formowanie. Każdy z tych procesów jest ważny, gdyż wpływa na smak oraz aromat produktu końcowego. Niestety coraz częściej znajdziemy na półkach podróbki. A jak nie dać się oszukać? Czekolada o wysokiej jakości:

  • jest błyszcząca, o ciemnej barwie wynikającej z kakao, 
  • ma intensywny zapach, który jest pełny charakterystycznego aromatu, 
  • po złamaniu tabliczka wydaje wyraźny dźwięk. 

Musimy również wiedzieć, że na rynku dostępne są czekolady w wielu różnych rodzajach. W tym celu warto zapoznać się z najpopularniejszymi typami, które różnią się od siebie tylko albo aż ilością miazgi kakaowej. A pamiętajmy, że to właśnie ona wpływa na smak czy zapach tabliczki czekolady!

Najlepsze czekoladowe przekąski, czyli jakie mamy rodzaje czekolad

Czekolada czekoladzie nierówna. W ofercie wielu sklepów stacjonarnych i internetowych znajdziemy produkty z dodatkowymi składnikami, jak migdały w białej czekoladzie z kokosem. To pyszne połączenie nie jest jedyne, gdyż wyróżnia się 5 rodzajów czekolady. A jakich? Mówi się tutaj o: 

  • czekoladzie gorzkiej – zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej, 
  • czekoladzie deserowej – zawiera 30-75% miazgi kakaowej,
  • czekoladzie mlecznej – zawiera do 50% miazgi kakaowej,
  • czekoladzie białe – zawiera do 33% miazgi kakaowej,
  • kuwertury – wyrób otrzymany z wyrobów kakaowych, zawiera nie mniej niż 35% masy kakaowej.

Każdy z nas lubi inną czekoladę. Wpływa na to ich smak, jednak to nie jedyny powód, za który kochamy czekoladę. A co się do niego zalicza?

Dlaczego kochamy czekoladowe słodycze?

Mówi się, że czekolada gorzka jest niezwykle zdrowa – w końcu zawiera polifenole czy przeciwutleniacze. W celu jej urozmaicenia możemy skorzystać z opcji smakowych, takich jak Cachet jeżynowo-impirowa. Jednak za co tak naprawdę kochamy czekoladę? Przede wszystkim stanowi świetny pomysł na prezent – zarówno dla małych dzieci jako kredki z belgijskiej czekolady, jak i dorosłych jako dodatek do kawy. Oprócz tego korzystnie wpływa na wytwarzanie serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, przez co cieszymy się lepszym samopoczuciem. Inną kwestią jest użycie czekolady do polewy na ciasta, przez co możemy ją ponownie wykorzystać w innych wyrobach cukierniczych. Stanowi także bardzo dobre źródło magnezu, które jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Czekoladowe przekąski łączą ludzi, gdyż sprzyjają spędzaniu czasu z rodziną oraz znajomymi. W końcu najlepiej smakują jedzone razem z ludźmi, na których nam zależy! Oprócz tego mają szerokie zastosowanie!

Leave a Reply