Skip to main content

Kawa z mlekiem – jakie ziarna wybrać?

Picie kawy towarzyszy nam na co dzień, dlatego warto wiedzieć na jej temat jak najwięcej. Nie zaszkodzi zagłębić się w ten temat i dobrać najlepszy rodzaj ziaren do naszych własnych preferencji. Zastanówmy się zatem, jaką kawę ziarnistą wybrać, kiedy najdzie nas ochota na kawę z mlekiem.

Arabika, czyli kawa arabska 

Arabica to rodzaj kawy popularny na całym świecie, znany ze względu na swój delikatny smak i łagodny aromat oraz stosunkowo niską zawartość kofeiny. Są to ziarna wysokiej jakości wykorzystywane do przygotowywania takich kaw, jak cappuccino, espresso, latte, czy americano. Około 70% światowej produkcji kawy stanowi właśnie arabica. Uprawia się ją przede wszystkim w Amerykach Południowej oraz Środkowej, ale również a Azji i Afryce. Przykładem takiej kawy będzie kawa ziarnista Delimaro, która pochodzi z wyselekcjonowanych plantacji w Brazylii. Nie jest ona ani gorzka, ani kwaśna, jak wiele innych kaw, a zostawia czekoladowy posmak. Sprawdzi się idealnie do picia na co dzień, jednak można ją podarować również w formie prezentu. Podsumowując, arabica to kawa idealna do przygotowywania razem z mlekiem, która dzięki swojej delikatności i łagodnemu smakowi, a także niedużej gorzkości i kwasowości, idealnie komponuje się z mlekiem, tworząc wyjątkową mieszankę.

Robusta wywodząca się z serca Afryki

Robusta to drugi najpopularniejszy po Arabice rodzaj kawy, chociaż to właśnie uprawa Arabiki jest dużo bardziej wymagająca. Charakteryzuje się ona większą zawartością kofeiny i bardziej wyrazistym smakiem – kawa ta jest bardziej gorzka, jednak mniej kwaśna niż Arabica. Plantacje ziaren wykorzystywanych do produkcji Robusty są ulokowane głównie w Afryce, Azji i Brazylii. 

Dlaczego robusta dobrze łączy się z mlekiem? Dzieje się tak, ponieważ, połączenie to pozwala wydobyć nutę kakao i czekolady. Ponadto ich smaki są bardziej kontrastowe – intensywny, gorzki smak kawy z delikatnym ciepłym mlekiem, wyśmienicie się uzupełniają. Zdarzają się jednak opinie, że robusta ze względu na swój wyrazisty smak może niekiedy zdominować smak mleka. Mimo wszystko pamiętajmy, żeby dopasować naszą codzienną “kawową rutynę” do własnych preferencji i upodobań, bo przecież to nam ma nasza kawa smakować. 

Liberica pochodząca z Liberii

Liberica to kawa smakiem zbliżona do Robusty. Pochodzi z Afryki i tam też jest głównie uprawiana, niemniej jednak, jej plantacje można również spotkać w Malezji, Indonezji oraz na Filipinach. Nie jest ona popularna w porównaniu do poprzednich rodzajów ziaren, bowiem jej udział w światowej produkcji kawy wynosi około 2%. Co ciekawe zawartości kofeiny w Liberice jest szczególnie niska, dlatego sprawdzi się ona idealnie dla osób, które z jakiegoś powodu chcą ograniczyć jej spożycie w swojej diecie. Mimo to, smak Liberici jest gorzki, więc podobnie jak w przypadku Robusty, ziarna tejże kawy mogą z mlekiem stanowić dla wielu ludzi bardzo interesujące połączenie.  

Kawa z mlekiem jest prawdziwym przysmakiem, dlatego do jej przygotowania warto wybrać odpowiednie ziarna, które nie zepsują przepysznego smaku napoju. Jaka kawa pasuje do mleka? W zależności od tego, czy woli się łagodniejsze smaki, czy może te bardziej intensywne, można zdecydować się na Arabicę lub Robustę albo Libericę. Najdelikatniejszą jest Arabica.

Leave a Reply