Skip to main content

Rodzaje win i ich zastosowanie

Wino to ulubiony trunek wielu ludzi. Pojawia się ono zarówno na większych uroczystościach, jak i skromnych domowych celebracjach. Niestety, pomimo tego, że alkohol ten jest bardzo popularny, nie każdy wie, jakie wino, z jakimi daniami należy podawać. Jest to jednak naprawdę istotne, jeżeli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Mięso vs wino

Nie ma jednego wina zawsze pasującego do każdego rodzaju mięsa, dlatego przed wyborem trunku warto się zastanowić nad pewnymi aspektami. Po pierwsze, czy danie będzie oparte na mięsie czerwonym, czy na drobiu. Mięsa czerwone (takie jak wołowina, czy wieprzowina) powinny być podawane z winem czerwonym, np. winem Delimaro, natomiast drób, czyli kurczak lub kaczka, z winem białym – tak samo, jak ryby oraz owoce morza. W sytuacji, w której marynujemy mięso w sosie na bazie wina, nie wolno zapominać, że wino użyte w sosie powinno być tym samym winem, które później zamierzamy podać gościom do picia. Dobrze, kiedy trunki są też dobrane i jednolite, a nie skrajnie różne. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to, aby do delikatniejszych potraw serwować delikatniejsze wina. Jeżeli natomiast danie jest sycące i ciężkie można się wtedy pokusić o wino dużo bardziej wyraziste.

Wino w potrawach wegetariańskich

Dania wegetariańskie są dużo częściej lekkie i delikatne niż dania mięsne, dlatego w tym przypadku królują wina białe i musujące. Niemniej jednak, ponownie, dokładny rodzaj wina zależy od tego, jakie danie konkretnie serwujemy. Białym winom powinny towarzyszyć warzywa, zarówno te letnie i wiosenne, jak i zimowe, ale także grzyby oraz sałatki. Nie zapominajmy też o winach różowych. Te sprawdzają się idealnie ponownie przy sałatkach, ale także przy daniach makaronowych. Rzadko podaje się z potrawą bezmięsną wino czerwone, jednak nie jest to zabronione, bardziej trudne. Ponadto zaleca się do lokalnego dania dodawać miejscowe wino. Takie dopasowanie zazwyczaj okazuje się bardzo trafione, gdyż oba produkty najczęściej idą w parze. Jeśli ktoś jest jednak odważniejszy i doświadczony oraz nie boi się wyzwań, może spróbować połączeń przeciwstawnych i nieoczywistych.

Wino i deser?

Wina musujące natomiast, sprawdzają się najlepiej, kiedy są podawane razem z deserami. Oczywiście je też można serwować z daniem wytrawnym, na przykład z rybami, jednak nic nie może się równać prosecco zasterwowanemu z tortem lub owocami.

Zasada jest podobna co przy innych daniach – im deser cięższy, tym cięższe wino – tym razem jednak zawsze słodkie, bo desery są słodkie. Co więcej, uważa się także, że wina powinny być słodsze niż desery. Wielu wydaje się to niemożliwe, jednak do niektórych deserów można dodać kwaśnawe sosy, na przykład na bazie czarnej porzeczki, a wtedy znalezienie słodszego wina nie wydaje się aż takie trudne.

Są też zdania, że wino powinno dobierać się do deseru kolorem. Jasne wino nadaje się do podawania z jasnymi deserami, a ciemne wino z ciemnymi, zatem beza, czy kremówka powinny być serwowane z winem białym, a ciasto czekoladowe, brownie lub piernik z winem czerwonym.

Zasady dobierania wina do potraw nie są niczym skomplikowanym, dlatego warto je znać! Tym bardziej, że możemy w ten sposób uniknąć niechcianej gafy i dobrze się zaprezentować.

Leave a Reply