Skip to main content

Korzyści zdrowotne picia herbaty

Nie ma wątpliwości, że herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Towarzyszy nam do śniadania, podwieczorku czy też po prostu wtedy, kiedy pragniemy napić się czegoś ciepłego. Warto wiedzieć, że picie herbaty wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i z pozytywnym wpływem na nasze zdrowie. Sprawdź, dlaczego dobrze jest pić herbatę!

Zdrowie a herbata

Herbata znana jest od wielu, wielu lat. Pod tą nazwą kryje się właściwie napar, który powstaje w wyniku parzenia liści herbaty. Napój ten jest niezwykle uniwersalny i pasuje do różnych okoliczności. W przeszłości herbata posiadała szczególne znaczenie, jako że była wykorzystywana podczas cesarskich rytuałów. Obecnie docenia się ją przede wszystkim ze względu na dobry smak oraz pozytywne właściwości, jakimi się cechuje. Okazuje się bowiem, że herbata jest źródłem wielu cennych związków. Zawarte są w niej polifenole, które są też aktywnymi antyoksydantami. Oznacza to, że skutecznie zwalczają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia się skóry. Chronią przed chorobami serca czy krążenia. W herbacie znajdziemy też teinę, która jest odpowiedzialna za działanie pobudzające. Wspomaga koncentrację i uwagę, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Oprócz tego obecne są tam składniki mineralne, takie jak fluor, wapń, magnez, cynk czy chrom i aminokwasy, takie jak L-theanina. 

Efekty picia herbaty

Ze względu na obecność cennych składników picie herbaty może przynieść nam pozytywne efekty. Wspiera ona regenerację organizmu, działa przeciwzapalnie, zapewnia redukcję stresu, poprawia pracę układu krążenia, reguluje poziom ciśnienia tętniczego krwi, a do tego skutecznie nawadnia organizm. Herbata ma też właściwości odchudzające z racji znajdujących się w niej związków utleniających. Wpływa korzystnie na nasze zdolności poznawcze, dodając energii i ułatwiając koncentrację. 

Jaką herbatę pić?

Wybór herbaty zależy od naszych osobistych preferencji i tego, na czym nam zależy. Jeśli naszym celem jest wspomaganie trawienia, wówczas postawmy na herbatę miętową. Czarna herbata sprawdzi się najlepiej w walce ze zmęczeniem. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie lepszy sen, nie pijmy jej na krótko przed zaśnięciem. Za najzdrowszą opcję uważana jest herbata zielona, która posiada największe stężenie pozytywnych związków. Dobrą opcją będą herbaty smakowe, które często łączą ze sobą ciekawe zestawienia. Świetnie sprawdzi się na przykład herbata Riston Rasavat Forest berries, w której ciemna herbata jest połączona z leśnymi owocami. Jeśli mamy w otoczeniu kogoś, kto szczególnie przepada za herbatami, wówczas zamówmy dla niego bukiet herbaciany. Zawiera on różne rodzaje herbat. Bez wątpienia będzie to trafiony prezent!

Warto zrobić z picia herbaty nawyk, który praktykujemy codziennie. Okazuje się bowiem, że napój ten dostarcza naszemu organizmowi wiele korzyści zdrowotnych. Herbata miętowa wspomoże układ trawienia. Czarna z kolei zadziała przeciwzapalnie. Zielona herbata, ze względu na obecne w niej antyoksydanty, sprawi, że zachowamy młody wygląd na dłużej! 

Leave a Reply