Skip to main content

Historia Tłustego Czwartku i jego symbolika kulinarnej obfitości

 

Nie ma wątpliwości, że tłusty czwartek to lubiane i chętnie obchodzone święto. To w końcu wtedy możemy w pełni cieszyć się smakiem słodkości. Królują przede wszystkim pączki w różnych postaciach i smakach. Skąd właściwie wzięła się ta tradycja? Poznaj historię tłustego czwartku!

Tłusty czwartek – historia

Warto wiedzieć, że tłusty czwartek związany jest z karnawałem. Wyznacza on dokładnie ostatni dzień zabaw, przed początkiem Wielkiego Postu. Jest to moment na to, aby wybawić się i cieszyć się różnymi daniami przed czasem zadumy i wyrzeczeń. Mimo że tłusty czwartek kojarzy się głównie z tradycją chrześcijańską, to okazuje się, że zwyczaj ten obecny był również w społecznościach pogańskich. Związany był jednak nie z karnawałem, ale z porami roku – dotyczył pożegnania zimy. Spożywano wówczas pączki wypełnione słoniną. Przysmak ten znany był też w Starożytnym Rzymie, gdzie podawano go z winem. 

Przepis na pączki 

Jak zrobić własne pączki? To niezwykle proste! Wystarczy podążać za przepisem. W pierwszej kolejności należy do miski wlać wcześniej podgrzane mleko, dodać drożdży, łyżeczkę mąki i cukru. Całość dokładnie mieszamy, po czym wstawiamy do garnka z bardzo ciepłą wodą. Trzeba odczekać około 15 minut, aby drożdże mogły odpowiednio się spienić. W międzyczasie możemy utrzeć jajko i żółtko z 2 łyżeczkami cukru na puszystą, białą pianę. Przygotujmy też miskę z przesianą mąką, szczyptą soli i cukrem wanilinowym. To właśnie do niej mamy przenieść wyrośnięte drożdże. Dodajemy też ubite jajka i wszystko starannie mieszamy. Zwróćmy uwagę na to, aby ciasto było odpowiednio wyrobione. Dopiero wtedy możemy dodać do niego roztopione, ostudzone masło i spirytus. Kolejny raz trzeba całość połączyć, a następnie przenieść ciasto do ciepłego miejsca na około półtorej godziny. Dzięki temu zwiększy objętość. Wyrośnięte ciasto rozpłaszczamy na blacie, po czym wycinamy z niego równe kółka. Rozmieśćmy je równomiernie i ponownie odstawmy w ciepłe miejsce. Po około czterdziestu minutach możemy zabrać się za ich pieczenie. Smażyć należy je na oleju nagrzanym do 180 stopni. Ostatnim krokiem jest ich nadzianie, ale możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy trochę się ostudzą. Przydadzą nam się do tego dżemy, marmolady albo kremy, na przykład czekoladowy czy waniliowy. Możemy też przygotować lukier i je w nim namoczyć. Chcemy, aby nasze pączki wyróżniały się na tle innych? Postawmy na oryginalny smak. Możemy wykorzystać do tego dżem naturalny sycylijski pomarańcza z cynamonem – połączenie pomarańczy i cynamonu na pewno podbije nasze kubki smakowe! 

Nie tylko pączki – słodycze na tłusty czwartek 

Warto pamiętać o tym, że nie tylko pączki sprawdzą się na tłusty czwartek! Na stronie smakoszyki.pl znajdziemy różnego rodzaju słodkości, którymi będziemy mogli podzielić się z innymi. Możemy wykorzystać tę sposobność, aby spróbować nowych słodyczy i smaków. Będą one świetnym urozmaiceniem dla pączków, które towarzyszą nam co roku. 

Tłusty czwartek to prawdziwe święto dla miłośników słodkości. Jest to idealna okazja do tego, aby spróbować nowych wypieków, a także cieszyć się smakiem swoich ulubionych słodyczy. Pączki, ciastka, faworki… Możliwości jest naprawdę wiele!

Leave a Reply