Skip to main content

Historia Tiramisu – rozwój i ewolucja kultowego włoskiego deseru

Jednym z wyjątkowych, włoskich deserów, które są popularne na całym świecie jest tiramisu. Z jakiego regionu Włoch pochodzi ten kultowy rarytas? Jaka historia kryje się za biszkoptami przełożonymi serkiem mascarpone?

Tiramisu i jego początki – historyczny spór

Historia tiramisu wiąże się z nierozwiązanym sporem dotyczącym regionu, z którego faktycznie pochodzi ten kultowy deser. Rzymianie upierają się, że to oni jako pierwsi stworzyli przepis na biszkopty namoczone w kawie i przełożone mascarpone – nie mają jednak na to żadnych dowodów. Z kolei w Toskanii od lat opowiadana jest historia o XV wiecznym władcy, którym był Cosimo de Medici. Podczas podróży, będąc na dworze w Sienie, zażyczył sobie słodkiego, a jednocześnie prostego deseru. Tamtejsi cukiernicy podali mu krem z pływającymi w nim kawałkami ciastek. Ciężko nazwać to pierwowzorem tiramisu. 

Również w Piemoncie funkcjonuje historia dotycząca początków Tiramisu, które miało zostać przyrządzone dla włoskiego premiera. Autorstwo przypisywane jest szlachcicowi, którym miałby być słynny Camillo Cavour. Nieco bardziej prawdopodobne jest powstanie tiramisu w Lombardii – stamtąd pochodzi bowiem ser mascarpone. A co wenecjanie mówią na temat tiramisu? Ich zdaniem powstało właśnie w tym mieście. Siły Casanovy korzystającego z usług oferowanych przez tamtejsze kurtyzany miały być regenerowane przez ten specjał. Ostatecznie jednak, według wielu włoskich historyków, przed XX wiekiem tiramisu nie istniało, a stworzyła je gospodyni z Treviso.

Tiramisu dziś

Popularność tiramisu jest dziś ogromna na całym świecie. Jest ono dostępne w wielu  cukierniach i restauracjach, a we Włoszech można zjeść je praktycznie na każdym rogu – podobnie jak pizzę. Ten słynny, włoski deser jest przyrządzany w rozmaitych wariantach. Można spotkać się z umieszczeniem go na blaszce, w pucharkach, a nawet w miniaturowych tortownicach. Cukiernicy często eksperymentują z modyfikacjami tradycyjnego kremu, a także wykorzystują owoce dla urozmaicenia klasycznego smaku. W ostatnim czasie można znaleźć wiele przepisów na przyrządzenie tego kultowego deseru w domu. Popularnością cieszy się robienie go w słoiczkach, które można zabrać ze sobą na wynos – na przykład do pracy.

Jak przyrządzić domowe tiramisu? Warto wykorzystać oryginalny przepis Roberta Linguanotto, który jest odzwierciedleniem klasycznego, włoskiego smaku. 

  • Co jest potrzebne? Do wykonania deseru należy przygotować 12 żółtek, ½ kg cukru, 60 biszkoptów, kawę, kakao w proszku i 1 kg serka mascarpone. 
  • Na samym początku należy zaparzyć kawę. Dobrze sprawdzi się np. kawa mielona Delimaro
  • Kolejny krok to utarcie cukru z żółtkami i dodanie mascarpone. W ten sposób powstanie masa do przełożenia biszkoptów.
  • Biszkopty powinny zostać dobrze namoczone w kawie i ułożone na okrągłym talerzu.
  • Na to, należy rozsmarować masę, przykryć ją kolejnymi biszkoptami, na wierzch nałożyć pozostały krem i całość posypać kakao.

Ten kultowy, włoski deser to pyszny dodatek do popołudniowej kawy. Warto nauczyć się przyrządzania domowej wersji tiramisu i cieszyć się klasycznym smakiem we własnej kuchni.

Leave a Reply