Skip to main content

Początki herbaty – jak stała się popularnym napojem?

Herbata to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wykorzystujemy ją zarówno na co dzień, jak i przy specjalnych okazjach. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby jej nie być. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jakie były jej początki? Sprawdź, jaka była historia herbaty! 

Jak powstała herbata? 

Herbata to stały element spotkań czy momentu relaksu. Okazuje się, że tradycja picia tego napoju posiada już tysiące lat. Według legend herbata mogła powstać już w 2737 r.p.n.e., kiedy to do filiżanki z gorącą wodą mitycznego cesarza przez przypadek wpadł liść drzewa herbacianego i tak zaparzyła się pierwsza herbata. Pisane źródła mówiące o herbacie pochodzą jednak dopiero z III wieku. Nie można ukryć, że prekursorami herbaty byli przede wszystkim Chińczycy, którzy opracowali jej przyrządzanie i przez długi czas strzegli tego sekretu. Już wtedy hodowali drzewa herbaciane na dużą skalę. W końcu jednak herbata dotarła też do Mongolii, Tybetu czy Japonii, gdzie była otaczana szczególną czcią. Picie herbaty stało się swego rodzaju rytuałem, do którego dostęp mieli przede wszystkim szlachetnie urodzeni. Herbata stała się istotnym elementem tych kultur. 

Jak herbata stała się popularna?

Mimo iż zajęło to trochę czasu, w końcu herbata rozpowszechniła się na cały świat. Uważa się, że do Europy przywieźli ją Holendrzy, którzy przez pewien okres jako jedyni importowali ten produkt. Miało to miejsce w XVII wieku. Wcześniej jeszcze trafili na nią Rosjanie, którzy stworzyli jej własną wersję – intensywny i aromatyczny czaj. Światowa popularność herbaty zaczęła się oficjalnie wtedy, gdy dotarła ona do Anglii. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii szczególnie polubili ten napój i zaczęli produkować go na ogromną skalę. Dzięki temu rozpowszechniła się też w koloniach Imperium Brytyjskiego. W Polsce stało się to dopiero w XIX wieku. Chociaż do kraju przywiozła ją już księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, żona Władysława IV, to wcześniej herbata była postrzegana bardziej jako zioło lecznicze. Co więcej,  korzystali z niej raczej arystokraci. W XIX wieku uległo to jednak zmianie i zaczęto wówczas tworzyć pierwsze herbaciarnie. Co ciekawe, prawidłowy sposób parzenia i podawania herbaty nauczyliśmy się od Rosjan, u których tradycja picia herbaty panowała od dawna. Warto wiedzieć, że obecnie herbata to najczęściej pity gorący napój w Polsce. Mamy dostęp do różnych rodzajów tego produktu i możemy testować różne techniki jego przyrządzania. Zimą chętniej stawiamy na rozgrzewającą, korzenną, aromatyczną herbatę, za to latem często przyrządzamy tzw. ice tea, która skutecznie hamuje nasze pragnienie. Z czarnej herbaty korzystamy bardzo często podczas śniadania, za to na ziołowe herbatki stawiamy wtedy, gdy chcemy powstrzymać różne nieprzyjemne dolegliwości. Nie ma wątpliwości, że herbata stała się tak istotną częścią naszej codzienności, że trudno wyobrazić sobie dnia bez niej. 

Wiedząc, jakie były początki herbaty i jak bogata jest jej historia, na pewno będziemy bardziej doceniać ten wyjątkowy napój. Koniecznie zaparzmy swój ulubiony rodzaj herbaty, zrelaksujmy się i w pełni cieszmy się jej bogatym smakiem oraz pozytywnymi właściwościami.

Leave a Reply