Skip to main content

Wino i sery – jak je łączyć?

Wino i sery - jak je łączyćDwa kulinarne produkty będące źródłem niebywałej przyjemności dla wszystkich smakoszy to wino i ser. Te dwa elementy są doskonałe nie tylko same w sobie! Dzięki nim można stworzyć też niesamowite zestawienie różnych aromatów. Jak łączyć ser i wino, aby kompozycja była idealna?

Jakie wino do sera? Zasady wyboru

Pierwszą strategią, będącą odpowiedzią na pytanie jak łączyć ser i wino, jest kierowanie się kontrastem. Przeciwieństwo smaków może nadać wyrazistości poszczególnym produktom i sprawić, że ich aromat będzie widoczny już z pierwszym kęsem lub łykiem. Dobrym przykładem może być tu zestawienie pełnego, wyrazistego czerwonego wina z delikatnymi kozimi serami. Inną propozycją jest dobranie wina i sera z myślą o regionie pochodzenia. Portugalski Bica de Queijo doskonale wypadnie w zestawieniu z czerwonym winem Porto Cruz Ruby pochodzącym z tego samego kraju. 

Wino białe, czerwone i musujące – najważniejsze różnice

Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się jakie wino do sera warto wybrać, to rodzaj alkoholu. Podstawowo dzieli się wina na białe, czerwone oraz musujące. 

  • Wino białe – charakteryzuje się delikatnym aromatem. Dobrze prezentuje się w towarzystwie mozzarelli i sera koziego.
  • Wino czerwone – najpopularniejszym połączeniem jest czerwone wino i sery o charakterystycznym, wyrazistym aromacie. Cheddar, czy gorgonzola to doskonała propozycja.
  • Wino musujące – camembert i brie, o charakterystycznej kremowej konsystencji świetnie współgrają z delikatnymi, musującymi winami.

Nietypowe kombinacje – jak je komponować?

Warto pamiętać o tym, że nie trzeba zawsze sztywno trzymać się ogólnych zasad. Zestawiając ze sobą wino i sery należy przede wszystkim brać pod uwagę indywidualny gust i personalne poczucie smaku. Nieoczywiste i oryginalne połączenia mogą okazać się zdecydowanie bardziej spektakularne niż tradycyjnie wybierane opcje. Nie należy bać się eksperymentów! Choć może wydawać się, że ser pleśniowy zestawiony z czerwonym winem Porto to nie najlepszy pomysł, według niektórych osób stanowi wręcz idealne połączenie. 

Zmagając się z zupełnym brakiem jakiejkolwiek inspiracji, warto też skorzystać z pomocy kogoś, kto jest ekspertem w tym temacie. Po pomoc można udać się do konsultantów sprzedających wina i delikatesy.

Łączenie tych dwóch typów produktów, czyli serów i win, to prawdziwa sztuka. Mistrzami są w niej osoby zajmujące się kuchnią śródziemnomorską. Jednak nawet w zaciszu własnego domu można stworzyć przepyszne przekąski z tych dwóch produktów. Ważne jest poznanie podstawowych reguł. Później można rozpocząć eksperymenty w celu odnalezienia własnych preferencji smakowych. 

Leave a Reply