Skip to main content

Od Etiopii do całego świata – historia uprawy i spożycia kawy

Kawa to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych napojów we współczesnym świecie. Swoje duże zainteresowanie zdobyła nie tylko charakterystycznym smakiem i aromatem, ale także zdolnością do pobudzania organizmu. Warto jednak wiedzieć, że historia kawy wiąże się z naprawdę odległą podróżą w przeszłość – jej wspaniałe właściwości odkryto już bowiem ponad 2000 lat temu. Jak to się wszystko zaczęło? 

Początki uprawy kawy

Początki kawy sięgają jeszcze czasów przed naszą erą, kiedy to jej ziarna spożywali Etiopczycy, najczęściej w połączeniu z masłem i solą. Istnieje także, legenda, która mówi, że kawowiec odkrył lokalny pasterz. Zainteresowany tym, dlaczego jego kozy są tak pobudzone, zauważył pewien krzew pełen czerwonych owoców. Nie było to nic innego jak właśnie kawa. Od tego momentu społeczeństwo zaczęło eksperymentować ze spożywaniem kawy, a tym samym podjęto uprawę kawowca. Etiopia zaś stała się jednym z głównym ich producentów kawy na świecie. 

Import kawy na wielką skalę

Co jednak istotne, kawę jako napój odkryto dopiero o wiele później, prawdopodobnie ok. XVIII – XIV w. w Jemenie. W jaki sposób przebiegał jej import? Kawę zaczęli rozpowszechniać Beduini, wędrując po całym Półwyspie Arabskim. Tak też dotarła ona do Jemenu czy do dalej położonej Turcji, gdzie w 1554 r. w Stambule otworzono pierwszą kawiarnię. Na ten wiek przypadł też import do pozostałych państw europejskich, głównie za zasługą niemieckiego botanika Leonharda Rauwolfa. Podczas swojej podróży na Bliski Wschód zachwycił się aromatycznym naparem z kawy, a wieści o jej właściwościach szybko zaczęły się rozchodzić. Trudno jednak powiedzieć, w jaki dokładnie sposób kawa przywędrowała na nasz kontynent.

Rola kawy w kulturze

Choć początkowo społeczeństwo było sceptycznie nastawione do kawy ze względu na jej pochodzenie, to jednak szybko zyskała ona popularność dzięki swojemu pięknemu aromatowi. Co ciekawe, wiele osób w tamtym czasie było także przekonanych, iż jest ona dziełem szatana. Dopiero gdy papież Klemens VIII zapewnił społeczeństwo, że kawa nie jest wytworem zła, napar stał się bardziej popularny i konsumowano go na większą skalę. Tak też zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie i już w 1650 roku otworzono pierwszą europejską kawiarnię w Oksfordzie. W Paryżu z kolei powstała w 1671 roku, gdy w samej Anglii istniało ich już ponad 3 tysiące. Dzięki temu też rozkwitła kultura picia kawy, a uprawa kawowca nabrała rozpędu. Importowana była nie tylko z Etiopii, ale również z Brazylii czy Gujany Francuskiej, w której Europejczycy założyli własną plantację. Kawa w społeczeństwie stała się także pewnym symbolem luksusu, gdyż początkowo nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Była to używka dla elit, niedostępna dla zwykłych ludzi. Na szczęście obecnie każdy z nas może cieszyć się doskonałym smakiem i cennymi właściwościami kawy.

Nie pozostaje więc wątpliwości to, że odkrycie kawy w Etiopii wywarło duży wpływ na kształt współczesnego społeczeństwa. Z pewnością wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez ulubionej kawy, która zarówno doskonale smakuje, jak i pobudza organizm do działania, co jest istotne w dzisiejszym tempie życia. Ta interesująca tradycja nadal się rozwija i cieszy uznaniem na całym świecie. 

Leave a Reply