Skip to main content

Belgijska jakość czekolady – co oznacza?

Belgijska jakość czekolady - co oznaczaBelgijska czekolada to prawdziwy rarytas, który jest niezwykle trudny do podrobienia. Jednak co właściwie oznacza belgijska jakość czekolady i dlaczego akurat Belgię uważa się za stolicę tej słodkości? Tego dowiesz się w tym artykule!

Krótka historia belgijskiej czekolady

Na rozwój czekoladowego imperium w Belgii znacznie wpłynęło kolonizowanie Afryki, w której znajdowały się duże plantacje kakaowca. Czekolada do Europy trafiła dokładnie w 1528 roku, kiedy plantacje stały się własnością króla Belgii Leopolda II. Czekolada w tamtym okresie była produktem ekskluzywnym oraz bardzo drogim, więc eksport ziaren kakaowca przyczynił się do dużego rozwoju gospodarki. Historia belgijskiej czekolady nawiązuje także do branży aptekarskiej, w której znalazła w tamtych czasach swoje zastosowanie. Dla polepszenia smaku leków pokrywano je cienką warstwą czekolady. To rozwiązanie dało początek pralinom – słodkościom znanym na całym świecie. Sama czekolada nie posiada jednak właściwości leczniczych. 

Dlaczego czekolada belgijska to najlepsza czekolada?

Czekolada belgijska to, krótko mówiąc, czekolada wysokiej jakości, która składa się wyłącznie z naturalnych składników. Podstawę stanowi tutaj wysoka zawartość masła kakaowego. Duże znaczenie ma również proces produkcji oraz odpowiednio wyselekcjonowane ziarna kakaowca. Tradycyjne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie także odpowiadają za wyjątkowy zapach i smak belgijskich czekoladek. Te produkty, to prawdziwy unikat na rynku pożądany przez wszystkich smakoszy i miłośników czekolady. Podobno na każdej mniejszej lub większej ulicy w Belgii znajdzie się sklep z czekoladą, a każdy mieszkaniec zjada średnio aż 8 kg tego produktu rocznie. Jej smak jest nie do podrobienia, gdyż wiąże się z unikalną i wyjątkową recepturą. Nie sposób więc odwiedzić Belgię, bez kupienia opakowania czekoladek belgijskich lub chociażby spróbowania jednej z nich. 

Po czym rozpoznać belgijską czekoladę?

Oryginalna belgijska czekolada zawiera 100% czystego masła kakaowego oraz jest oznaczona znakiem “Ambao”, który w języku Swahili oznacza po prostu kakao. Takie oznaczenie powstało w wyniku nieuczciwych praktyk francuskich producentów, którzy masło kakaowe zastępowali innymi tłuszczami roślinnymi. Poza tym czekolada belgijska posiada wyjątkowo gładką konsystencję – nie znajdziemy w niej więc żadnych nierówności, grudek czy pęcherzyków.  Jej zapach przypomina natomiast przypalone lub uwędzone ziarno, a smak stanowi połączenie niezwykłej słodyczy i odrobiny goryczki z lekko wyczuwalną cierpkością ziaren.

Belgijska jakość czekolady oznacza produkt o doskonałym składzie, stworzony za pomocą unikalnej receptury. Każdy czekoladowy maniak powinien choć raz w życiu wybrać się do Belgii i skosztować prawdziwej belgijskiej czekolady, która dosłownie rozpływa się w ustach.

Leave a Reply