Skip to main content

Ciastka z różnych zakątków świata: kulinarna podróż przez słodkie smaki

Każdy kraj posiada swoje własne, tradycyjne przysmaki. Wypróbowanie ich to świetny sposób na to, aby zagłębić się w daną kulturę. Kosztując smaki świata, nie zapomnijmy również o spróbowaniu słodkości. Sprawdź, jakie ciastka w różnych kulturach są popularne i co je wyróżnia! 

Tradycyjne ciastka w różnych krajach

Jedzenie słodyczy zapewnia niezwykłe doznania smakowe, a do tego umila czas. Jest to idealny dodatek do popołudniowej kawy czy herbaty. Dlatego, kiedy podróżujemy do innych krajów, również musimy pamiętać o wypróbowaniu tamtejszych słodkości. Możemy w ten sposób poznać zupełnie nowe przepisy, a także przetestować smaki, o których wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. Słodycze często wiążą się również z różnymi zwyczajami. Odkrywając je, możemy chociaż na chwilę poczuć się jak lokalny mieszkaniec. Jeśli zatem pragniemy poszerzyć nasze horyzonty i spróbować ciastka z różnych krajów, wybierzmy włoskie biscotti. To niezwykle smaczna opcja, szczególnie dla tych, którzy przepadają za migdałami. Wyróżniają się tym, że piecze się je dwukrotnie. To sprawia, że mają suchą teksturę, która powoduje, że mogą być przechowywane przez długi czas. Sprawdzą się nie tylko do kawy, ale i jako ciekawy dodatek do wina. 

Kultowe wydają się również makaroniki, czyli tradycyjne francuskie ciasteczka o okrągłym kształcie. Możemy znaleźć je w najróżniejszych wariacjach smakowych i kolorowych. Do ich zrobienia potrzebne są białka jajek, zmielone migdały oraz cukier puder. Oryginalnie podaje się je z pastą migdałową. Warto wiedzieć, że najczęściej sprzedaje się je na sztuki bądź zapakowane w opakowaniu po 6 lub 12 sztuk. Jeśli chcielibyśmy wypróbować jakieś latynoamerykańskie przepisy, postawmy na polvorones. To hiszpańskie ciasteczka, które cieszą się ogromną popularnością również w Meksyku czy Kostaryce. Charakteryzuje je to, że są bardzo kruche. Co ciekawe, ich nazwa wywodzi się od słowa “polvo”, które dosłownie oznacza proszek. Wynika to z tego, że rozpuszczają się w ustach właśnie niczym proszek. Ich wypełnienie to połączenie migdałów, cukru pudru i… smalcu, który jest odpowiedzialny za nadanie słodkościom tej wyjątkowej kruchości! Fanom łagodniejszych, delikatnych smaków z pewnością posmakują portugalskie pastel de nata, które mają formę budyniowych babeczek wykonanych z ciasta francuskiego. Są bardzo słodkie. Często podaje się je dodatkowo z cukrem pudrem lub cynamonem. 

Gdzie zdobyć ciastka z różnych krajów?

Nie można ukryć, że ciastka z różnych stron świata to niezwykle smaczna opcja. Na szczęście wcale nie musimy udawać się w daleką podróż, aby je posmakować. W sklepie Smakoszyki znajdziemy szeroki wybór zagranicznych słodkości. Bez wątpienia smaczne okażą się ciastka duńskie Jacobsens Emoji maślane w puszce lub ciastka maślane szkockie Walkers. Miłośnikom bardziej eleganckich deserów z pewnością spodobają się makaroniki Forum, zapakowane w ozdobne opakowanie. 

Kulinarne podróże są wspaniałym sposobem na to, aby bliżej poznać daną kulturę i zapoznać się z jej zwyczajami. Możemy też dzięki temu wypróbować wiele pyszności. Decydując się na test słodyczy z różnych krajów, poznamy takie pyszności jak francuskie makaroniki, włoskie biscotti czy portugalskie pastel de nata.

Leave a Reply