Skip to main content

Mrożona kawa: Alternatywa dla tradycyjnej kawy w gorące dni

Kawa to napój, który wciąż zaskakuje nas wszechstronnością. W kawiarniach możemy zamówić nie tylko klasyczną kawę z mlekiem czy espresso, ale także latte macchiato, cappuccino czy americano.  Jednak wraz z nadejściem cieplejszych dni na popularności w szczególności zyskuje kawa mrożona. To alternatywa dla tradycyjnych form kawy, które są raczej napojami podawanymi na ciepło. 

Kawa na ciepłe dni jako forma ochłodzenia

Już w czasie wiosennych dni rezygnujemy z zimowych herbat i innego typu ciepłych napoi, a tym samym dotyczy to również kawy. Chcąc się ochłodzić i znaleźć ukojenie podczas dużych upałów, raczej nie mamy ochoty popijać ciepłej kawy, dlatego też doskonałym rozwiązaniem staje się wtenczas kawa mrożona. Nie dość, że możemy się delektować jej smakiem, to stanowi także doskonały sposób na ugaszenie pragnienia i ochłodzenie organizmu. Nie musimy też martwić się tym, iż w niższej temperaturze kawa traci na swoich właściwościach – nic bardziej mylnego! Kawę mrożoną odkryto w Grecji, a zgodnie z historią pewien pracownik Nestle nie mając dostępu do gorącej wody, zalał kawę zimną. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że kawa może być również smaczna na zimno i doskonale chłodzić organizm. 

Kawa mrożona jako przyjemność dla podniebienia

Nawet gdy dokucza nam naprawdę wysoka temperatura powietrza, trudno zrezygnować z ulubionych potraw czy napojów. Jeśli więc jesteśmy wiernymi miłośnikami kawy i pierwsze, co robimy po wstaniu z łóżka to jej zaparzenie, w czasie upałów warto skusić się na mrożoną alternatywę, która króluje wśród zimnych napoi. Przekonajmy się, jak ta forma również może być smaczna, a ponadto orzeźwiająca. Ponadto dzięki kofeinie napój ten dostarczy nam też oczywiście zastrzyku energii i siły do działania. Kawa nierzadko jest także tą chwilą w ciągu dnia, gdzie możemy pozwolić sobie na krótki odpoczynek, sięgając jednocześnie po ulubione słodkości. Do mrożonej kawy idealnie więc sprawdzą się np. makaroniki czy landrynki

Przepis na mrożoną kawę

Jak jednak przygotować mrożoną kawę? Jest to banalnie proste! Wystarczy zaparzyć espresso lub 2-3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Po tym czasie do całości dolewamy zimne mleko oraz dodajemy pokruszony lód. I to praktycznie wszystko! Jednakże dla bardziej ambitnych czy dla tych, którzy lubią osładzać sobie życie, istnieją również wersje mrożonej kawy z bitą śmietaną, czekoladą czy specjalnymi syropami w różnych smakach. Na dno szklanki można nawet położyć dwie gałki ulubionych lodów. Ścianki szklanki dekorujemy natomiast sosem, a resztę kawy przyrządzamy w podobny co powyżej sposób. Na koniec dodajemy oczywiście bitą śmietanę. To idealne rozwiązanie dla miłośników zarówno kawy, jak i słodkości, którzy preferują bardziej urozmaicone  desery.  

Mrożona kawa na ciepłe dni to idealna alternatywa dla tradycyjnie podawanych form kawy. Zdecydowanie cieszy się ona największą popularnością już wśród wiosennych napojów, gdyż stanowi doskonałe rozwiązanie na orzeźwienie i ochłodzenie organizmu. Poza tym tak przygotowana kawa to prawdziwa uczta dla podniebienia oraz sama przyjemność. 

Leave a Reply