Skip to main content

Wino dla każdego podniebienia – przewodnik

Wino dla każdego podniebienia - przewodnikLampka dobrego wina to doskonały dodatek do posiłku. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów, które różnią się charakterem, walorami smakowymi i ceną. Jeśli nie wiesz jakie wino wybrać, przeczytaj poniższy przewodnik i zainspiruj się naszymi propozycjami!

Jak próbować wino?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie wino wybrać, koniecznie zapoznaj się z zasadami dotyczącymi degustacji. Jak próbować wino, aby dokonać idealnego wyboru? Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o napowietrzenie napoju. Dotyczy to w szczególności młodego wina. Dopiero wtedy zostanie uwolniony aromat. Dodatkowo niezbędne jest nadanie winu optymalnej temperatury. Nie może ona przekraczać 18 stopni Celsjusza. Jeśli trunek jest za ciepły, ciężko wychwycić wszystkie niuanse smakowe. A jakie czynniki wziąć pod uwagę dokonując oceny? Choć oczywiście pewna część werdyktu będzie ściśle subiektywna, są cechy, które można wyróżnić dość obiektywnie. Należy do nich to, czy wino jest słodkie, gorzkie lub kwaśne, czy pijąc, można odczuć owocowy posmak, a także to, jak bardzo odczuwalna jest zawartość alkoholu.

Przewodnik po winach – wytrawne czy słodkie?

Jak dobrać idealne wino na konkretną okazję? Pierwszy krok to dokonanie wyboru spomiędzy trzech podstawowych rodzajów trunku.

  • Wina wytrawne – ten rodzaj wina ma stosunkowo najmniejszą liczbę miłośników. Wytrawne produkty są kojarzone z dużą ilością goryczy i intensywności. Jednak istnieją również wina tego rodzaju, które posiadają w swoim aromacie nutkę słodyczy.
  • Wina słodkie – jest chętnie wybierane przez osoby, które w ogóle nie lubią gorzkiego posmaku wina w typie wytrawnym.
  • Wina półsłodkie – są najbardziej uniwersalne. W szczególności poleca się te, które pochodzą z późnego zbioru, ponieważ w pełni dojrzałe owoce gwarantują niepowtarzalny aromat.

Jak dobrać idealne wino do konkretnej potrawy?

Sztuką jest to, aby dobrać idealne wino do konkretnego dania. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem może być sugerowanie się kolorem. Białe wina będą z reguły dobrze pasowały do białych ryb i mięs. Z kolei czerwone ryby i czerwone mięsa będą się najlepiej komponowały z tradycyjnym, czerwonym, wytrawnym winem. Ważne kryteria to również ciężkość i kwaskowatość potrawy. Zasada mówi, że im lżejsze danie, tym lżejsze wino. Z kolei kwaskowate wina najlepiej zestawiać z tłustymi daniami. Punktem odniesienia może być także sos. Białe wina dobrze współgrają z maślanymi sosami. Z kolei mięsa w sosach owocowych komponują się korzystnie z napojami silnie kwaskowatymi, w których również czuć owocową nutkę.

Zakup dobrego wina to nie lada wyzwanie! Warto pamiętać o tym, że jest to trunek, który niekoniecznie musi być drogi. Warto szukać produktów charakteryzujących się atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny, które są dopasowane do indywidualnych upodobań i preferencji smakowych.

Leave a Reply