Skip to main content

Dlaczego tak kochamy żelki?

żelkiŻelki to słodycze, które zdominowały rynek. Cieszą się ogromną popularnością. Są wybierane niezwykle często, zwłaszcza przez najmłodszych. Co stanowi źródło ich sławy? Z jakiego powodu tak bardzo uwielbiamy żelki i nie potrafimy się im oprzeć?

Haribo – klasyka gatunku

Ciężko o osobę, która nie słyszałaby o żelkach Haribo. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to pierwsza firma produkująca żelki na wielką skalę. Rozpoczęli działalność już na początku XX wieku. Z powstaniem pierwszych żelek wiąże się sporo historii – jak na przykład ta, że wpływ na ich kształt żelków miała tamtejsza popularność niedźwiedzi cyrkowych. Hans Riegel, założyciel Haribo, zainspirował się nimi, stworzył pierwszego żelka i nazwał go “Tańczącym Misiem”. Z tego powodu większości osobom żelki kojarzą się właśnie z misiami. Ogromna zaleta Haribo to fakt, że mimo upływu czasu i wprowadzenia różnych innych smaków, wciąż cechują się najwyższą jakością i przystępną ceną. Od wielu lat niezmiennie realizują swoją politykę, tworząc pyszne produkty dostępne dla każdego. 

Czemu żelki są tak popularne?

W zdobyciu takiej sławy przez żelki rolę zdecydowanie odgrywa świetny marketing firm produkujących żelki. Pakowane są w kolorowe, przyciągające uwagę opakowania, które wywierają bodźce na klientach i uniemożliwiają obojętne przejście obok nich. Ponadto tworzonych jest wiele reklam, telewizyjnych i internetowych, które promują żelki. Niektóre firmy, w celu zdobycia klientów, posuwają się do stwierdzeń, że żelki są zdrowe i zawierają wiele witamin. Niestety, nie jest to do końca prawda.  

Dlaczego lubimy żelki?

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za to, dlaczego tak kochamy żelki. Po pierwsze, firmy produkujące żelki oferują nam ogromny wybór i mnóstwo smaków. Słodkie, kwaśne, owocowe, z sokiem, z posypką… Możliwości jest wiele. Do tego produkuje się również żelki na różne okazje, na przykład Halloween czy Boże Narodzenie. 

Żelki mogą być odpowiednie dla każdego – w tym wegan i wyznawców islamu, którzy nie mogą jeść żelatyny wieprzowej, z której robione są niektóre żelki. Firma Haribo znalazła alternatywę, zastępując żelatynę naturalnymi substancjami. Co więcej, żelki posiadają przystępną cenę, więc nawet jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, a najdzie nas ochota na coś słodkiego, możemy sobie na nie pozwolić. Znajdziemy je wszędzie, w większości sklepów i w internecie. Co ciekawe, na stronie Smakoszyki znajdziemy szeroki wybór żelek firmy Haribo, w wersji tradycyjnej i w formie bukietu żelkowego, który świetnie sprawdzi się jako prezent dla miłośnika żelek! 

Domowe żelki –  czy to możliwe?

Samodzielne wykonanie żelek jest możliwe. Przygotowując je w domu, mamy pełną swobodę co do tego, z czego chcemy je przygotować. W grę wchodzą soki, herbaty i galaretki. Potrzebny nam będzie odpowiedzi przepis, produkty, które będą się różnić w zależności od tego, jaki sposób wybierzemy oraz foremka na praliny, która nada kształt naszym żelkom. Domowe żelki to wspaniały pomysł na przekąskę na urodziny dziecka. 

Kolorowe, o różnych smakach i kształtach… Miłość do żelek nie pozwala nam przejść obok nich obojętnie! Jeśli jesteśmy ich fanami, z pewnością mamy swoje ulubione smaki. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić – mimo wszystko, żelki to głównie źródło cukru. Gdy będziemy sięgać po nie od czasu do czasu, sprawią nam jeszcze więcej przyjemności!

Leave a Reply