Skip to main content

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia imienin?

imieninyImieniny to wydarzenie, do którego szczególną wagę przywiązują osoby starsze. Dla niektórych są one zdecydowanie bardziej istotne niż urodziny. Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia ich?

Dlaczego obchodzimy imieniny?

Imieniny, jak nazwa święta wskazuje, to huczne obchodzenie dnia powiązanego z naszym imieniem. Ich data jest ściśle związana ze świętymi patronami konkretnego dnia w miesiącu. Jest tak, ponieważ chrześcijaństwo odgrywa w Polsce istotną rolę i dlatego też zwyczaj ich obchodzenia jest tutaj najbardziej popularny. Przyjął się również w Bułgarii, Szwecji i w Grecji. Wielu ludzi czuje się zdezorientowanych faktem, iż niektóre imiona pojawiają się w kalendarzu kilka, a nawet kilkanaście razy. Nie oznacza to jednak, że osoby te mają wielokrotną okazję do świętowania. Przyjmuje się, że imieniny danej osoby przypadają na pierwszą datę związaną z jej imieniem występującą po dniu ich urodzin.

Tradycja imienin

W wielu domach imieniny nie różnią się niczym od urodzin i świętuje się je tak samo. Bardzo często wiążą się z obdarowywaniem prezentami oraz zapraszaniem bliskich i wspólnym biesiadowaniem. Choć dziś tradycja ta jest rzadziej obchodzona niż kiedyś, nadal można poznać osoby, dla których święto poświęcone ich imieniu ma szczególne znaczenie. Często to właśnie osoby starsze i wierzące przykładają do nich szczególną wagę, a co za tym idzie – zapraszają najbliższych na kawę i wspólne spędzanie czasu. Niektóre imieniny natomiast są obchodzone w sposób wyjątkowy – przykładem są oczywiście te, które zostały poświęcone Andrzejowi, znane również jako Andrzejki. W tym dniu nie tylko Panowie o tym wdzięcznym imieniu cieszą się możliwością świętowania – 29 listopada jest bowiem znanym wieczorem wróżb i wspólnych zabaw. Od dawien dawna wierzy się, że to właśnie tej nocy dzieją się magiczne rzeczy. 

Co podarować na imieniny?

Imieniny zazwyczaj są traktowane jako święto, z okazji którego daruje się raczej drobne upominki. Wiele osób decyduje się na zakup kwiatów lub czekoladek, a także książek, które są doskonałym prezentem, a przy okazji mieszczą się nawet w bardzo ograniczonym budżecie. Niektórzy wolą postawić jednak na nieco większy upominek. Doskonałym pomysłem na prezent będzie drewniana skrzynka wypełniona starannie wyselekcjonowanymi produktami żywnościowymi. Rozkosz Konesera to przykład zestawienia, w którym postawiono na elegancję, minimalizm i wyjątkowość. Składa się z dwudziestoletniej whisky Glen Turner o delikatnym smaku oraz imbiru w czekoladzie i niebanalnych czekoladek. Miłośnicy alkoholu o nieco mniejszym woltażu z pewnością docenią kosz Ulubione Przysmaki, w którym pierwsze skrzypce gra wytrawne, włoskie wino bogate w jeżynowe i wiśniowe aromaty. Towarzyszą mu wysokiej jakości słodycze, które idealnie przełamują goryczkę alkoholu.

Każda okazja jest dobra, by spotkać się z bliskimi i wspólnie świętować. Tradycja imienin jest kultywowana szczególnie na Śląsku oraz na Kaszubach, natomiast często jest doceniana również w innych rejonach. A czy Ty i Twoi bliscy świętujecie wspólnie z tej okazji?